Udalosť

Snow Film Fest 2015 ŠUMIAC

Šumiac 14.01.2015 17:00 - 14.01.2015 22:00

Medzinárodný filmový festival SNOW FILM FEST sa po roku vracia pod Kráľovu Hoľu!
Vrámci festivalu si môžete vychunať prezentáciu o cyklotripe naprieč nádherným a divokým Kirgizskom.
Sprievodcovia Kirgizskom: manželia Izakovičovci a Jozef Giertli.

Občianske združenie Mons Regius Vás v spolupráci s klubom Hedvábná stezka a Obecným úradom v Šumiaci pozývajú na jedinečný filmový festival, ktorý si môžete vychutnať na mieste, kde Nízke Tatry Muranskej Planine dobrú noc dávajú a ráno ich lúče slnka z neďalekého Slovenského Raja v odraze Hrona prebúdzajú :)

SNOW FILM FEST predstaví filmy o absolútnom extréme polárnych expedícií, šokujúcich výkonoch športovcov i o tom, ako prežívajú svoje životy, keď opadne adrenalín a prichádza potreba vyrovnať so so situáciami na pokraji života a smrti. Na festivale zažijete ohlušujúce ticho nedoziernych arktických pustin i nádheru zasnežených hôr a ľadovcov. Prežijete s aktérmi situácie, ktoré vám možno odhalia, prečo sa vydávajú na hranice svojich možností a možno zistíte, že je kúsok „toho“ aj vo vás.


FILMY

Kašmír

Režie: Mark Kogelmann, USA, 2014, 4minuty

Nalaďte se na sníh, led a adrenalin úvodním snímkem letošního Snow Film Festu.

V únoru 2013 se Mark Kogelmann ze Soulryders vypravil točit film do krásného, ale problematického himálajského regionu Kašmír. V den, kdy se tým freeriderů dotkl země, indická vláda nechala pověsit jednoho z Kašmířanů a jeho tělo nechala tajně pohřbít ve věznici, kde byl držen. Tato událost vnesla nové semínko sváru do dlouho trvajícího konfliktu mezi Indií a Pákistánem o horkou oblast Kašmíru, přezdívanou asijské Švýcarsko. Freerideři se tak nesetkávají tváří tvář jen s technicky náročnými výstupy, sjezdy, hlubokým sněhem a pobíhajícími opicemi v pohoří Pir Panjal, ale i politickými nepokoji.

Ocenění: Coldsmoke Award 2014, Cena diváků

Mark Kogelmann, milovník lyžování a zakladatel Soulryders Production, filmové produkční společnosti sídlící v Salt Lake City, která sdružuje lyžaře, snowboardisty a lezce. Markovým světem jsou dobrodružství a příběhy zimních sportů. Jeho snem je lyžovat tak dlouho, dokud mu to jeho tělo dovolí, na co nejvíce místech po celém světě.Nezkrotná Antarktida

Režie: Keith Ladzinski, USA, 2013, 23 minut S nápadem vydat se na Antarktidu přišel Mike Libecki, horolezec a dobrodruh často spolupracující s National Geographic. Plán byl najít největší koncentraci dosud neobjevených vrcholů a v oblasti uskutečnit tolik prvovýstupů, kolik drsné antarktické počasí a kondice lezců dovolí. Za cíl padlo pohoří Wolthat v Zemi královny Maud. Expedici nechybělo nic, co polární oblast slibuje. Nevyzpytatelné počasí, zima, silný vítr i bílá tma.


Mike Libecki má dvě velké vášně. První je být oddaným otcem své dcery, druhá vášeň ho táhne k objevování vzdálených a dosud neprozkoumaných míst. Za sebou má více jak 50 expedic a také mnoho prvovýstupů po celém světě. Více než polovinu prvovýstupů uskutečnil sám. V roce 2013 byl National Geographic zvolen dobrodruhem roku. Pořádá přednášky po celém světě a za své úspěchy sklízí jedno ocenění za druhým.


The Pamir Game

Režie: Jakub Strauss, ČR, 2014, 16 minut

Tři hory, tři příběhy, jedno velké dobrodružství a legrace při výpravě Beton Ski Teamu do tádžického Pamíru. Po sjezdu šestitisícovky Pik Cetyrjoch vyráží Martin a Karel na Pik Komunisma (7495 m), nejvyšší horu bývalého Sovětského svazu, kde jejich výstup zastaví obrovská lavina. Už bez lyží se pak vydávají na sedmitisícovku Pik Korženěvské. Snímek o dobrodružtví, odvaze a kamarádství. Co dělat, když ztratíte vybavení a vaše vysněná mise je ztracená? Vymyslíte si nový cíl, u kterého si opět budou všichni klepat na čelo.

Martin Štourač a Karel Svoboda spolu jezdí na výlety. Přesněji na pěkně drsné expedice, kde si hrábnou na dno. Od února 2015 cestují po Hedvábné stezce a na skialpech prozkoumávají méně známá pohoří. Vrcholem této výpravy je sjezd Mt. Manaslu (8163 m) na lyžích.
Více o expedici na www.betonski.cz


Few Days

Režie: Tomáš Galásek, ČR, 2014, 42 minut

Film Few Days sleduje dvě skupiny českých freeskiingových jezdců, z nichž obě mají stejný cíl, avšak odlišný způsob jeho zdolání. Jejich přístup k horám ukazuje jednu společnou vášeň: svobodu a čerstvý prašan. Ve snímku se můžete těšit na českou lyžařskou špičku. Na heliskiing ve Švédsku se vydal Robin Kaleta spolu s českým olympionikem Ondřejem Bankem. Ve druhé skupině, která si to na rakouské vrcholky vyšlápla po vlastních nohou, se objeví freerideři Lukáš Niemczyk, Lukáš Bilko, Martin Knybel nebo také snowboardisté Filip Paseka a Aleš Zeman.

Tomáš Galásek se zaměřuje hlavně na dokumentární filmy. Samozřejmě ze sféry outdooru a extrémních sportů. Založil skupinu Alternative.NOW, se kterou má na svědomí parádní snímky jako White Line či Without the Sea.


Arrowhead 135

Režie: Brenda Piekarski, USA, 2014, 29 minut

Ultramaraton Arrowhead 135 severní Minesotou patří mezi padesátku nejnáročnějších závodů na světě. Donutit zmrzlé tělo ke zdolání 135 mil na sněžném kole, běžkách, nebo pěšky za 60 hodin totiž není žádná hračka. Film sleduje jednoho závodníka z každé kategorie bojujícího nejen s mrazy -48 °C, ale i sám se sebou. Jak správně rozvrhnout síly? Kolik hodin, nebo spíš minut, spát? Čekají je totiž pouze tři kontrolní místa a počasí během nejchladnějího období roku se prakticky nedá předvídat. Zažijte sílu závodu s Bonnie, Markem a Johnem v prvním filmu minnesotské drsné série Among the Wild.

Režisérka Brenda Piekarski je pravá Minnesoťanka, která jde za každým dobrodružstvím. Celý život se točí kolem filmařiny a ta ji zavedla do všech koutů USA. Tvorbu série o outdoorových aktivitách ve svém rodišti si ale nemohla nechat ujít. Tahle lezkyně odstartovala celý projekt na Kickstarteru a Among the Wild se rozjel v plném proudu.Afterglow

Režie: Nick Waggoner & Mike Brown, USA, 2014, 12 minut

Tvůrčí vizuál zpracovaný tak, jako nikdy před tím. Afterglow je oslavován jako jeden z filmařsky nejhlubších lyžařských snímků všech dob. Velké skoky či brázdění prašanu i snové záběry, vše točeno v noci s masivními LED světly zakázkové výroby. Tolik barev jste na sněhu ještě nikdy neviděli. Vystupují špičkový lyžaři Pep Fujas, Eric Hjorleifson, Daron Rahlves, a Chris Benchetler.

Ocenění: iF3 Movie Awards 2014 – nejlepší krátký film, Coldsmoke Award 2014 – nejlepší režie, VIMFF Award 2015 – Nejlepší krátký film, a mnohé další…An education

Režie: Fitz Cahall, USA, 2014, 9 minut

Mike Libecki jede na svojí 58 expedici na Antarktidu společně se svojí jedenáctiletou dcerou Lillianou. Krátký film ukazuje přístup otce k přípravě malé dcery na její
první lyžařskou expedici.Artic Air

Režie: Niall McCann, Velká Británie, 2014, 23 minut

Dobrodružná výprava dvou bratrů Finna a Nialla na východní pobřeží Grónska, kde kombinují lyžování, horolezectví a speed flying. Během desetidenní výpravy vyrážejí ze základního tábora obklopeného monstrózními vrcholy, aby si užili tolik zábavy, kolik jim počasí a fyzická kondice dovolí. Vylezli na několik dosud nepojmenovaných hor a z jejich vrcholů slétli s malým padákem.
From the road

Režie: Mark Fisher, USA, 2014, 22 minut

Příběh bývalého profesionálního lyžařského guida Erica Hendersona, který se vrací na místo, kde mu osud zastavil profesní kariéru. Na zlověstném aljašském vrcholu Meteorite si Eric v roce 2009 zlomil krk. Film je osobní výpovědí lyžaře, který se vyrovnává s těžkým zraněním a návratem na strmé kopce.

SNOW FILM FEST ŠUMIAC
14. 11. 2015 o 17.00 v sále Obecného úradu
Tešíme sa na Vás :)


Fotogaléria k akcii

Pre Šumiac slepil David Sládek