Udalosť

Expedičná kamera 2017 Šumiac + skvelí vysokohorskí hostia

Pohostinstvo pod Úbočou, Šumiac 11.03.2017 17:00 - 11.03.2017 22:00

OZ Mons Regius vás pozýva na ďalší šumiacko-medzinárodný festival plný strhujúcich filmov zo sveta hôr, extrémnych športov, cestovania, exotiky a prekonávania ľudských možností!

! Filmový festival Expedičná kamera 2017 sa bude tentokrát odohrávať na novom mieste - podkráľovohoľské kino je presunuté do príjemného prostredia reštaurácie Pohostinstvo pod Úbočou (nad krčmou v centre obce).

Okrem špičkových filmov si budete môcť vychutnať prezentáciu: SKIALPINIZMUS V STREDOMORÍ - Korzika, Sicília.
Predstavia sa vám dvaja známi horskí borci Iva Filová Sikulová a Vlado Sikula.

* IVA FILOVÁ SIKULOVÁ sa venuje skialpinizmu, horolezectvu a extrémnemu lyžovaniu už cez 20 rokov. Je prvou ženou, ktorá zlyžovala Pallaviciniho kuloár v severnej stene Grossglockneru (55° stupňový svah) v roku 2003. Od tej doby má na svojom konte desiatky strmých zjazdov v Tatrách, rôznych európskych pohoriach a tiež v Kyrgyzstane.
V roku 2006 prežila v bulharskom pohorí Rila pád lavíny. Iva to opísala takto: „Išla som s ňou dole zasypaná pod snehom, no niekde pred dolinou preletela lavína cez skalné prahy. Vtedy som sa dostala do vzduchu aj ja, čo bolo obrovské šťastie, pretože dole som skončila na povrchu. Mala som plné dýchacie cesty snehu a zlomené obe ruky.“ Po dvoch rokoch náročnej liečby sa úspešne vrátila na kopce!
Jej najvýznmanejšie lyžiarske a horolezecké počiny môžete sledovať TU:
http://ivafilova.weebly.com/nie269o-o-mne-slovensky.html
VIDEO:
http://ivafilova.weebly.com/video.html
https://www.youtube.com/user/ivafilova

* VLADO SIKULA sa reprezentačne venoval triatlonu, duatlonu a skialpinizmu. Je účastník niekoľkých ME, MS, niekoľkonásobný majster SR vo svojej kategórii (triatlon,duatlon,skialpinizmus) majster SR a ČR v Ironman.
V súčasnosti sú s manželkou Ivou dobrovoľnými členmi Horskej služby Chopok juh, venujú sa skialpinizmu, extrémnemu lyžovaniu, horským bicyklom a kayakingu - hlavne morským kajakom.
A mnohí Horehronci Vlada nepochybne poznajú z čias jeho pedagogickej činnosti na Telgárte :)FILMY, ktoré tento rok na Expedičnej kamere uvidíte:


Projekt Moffat

Krátký film, ověnčený řadou mezinárodních cen, je inspirován pestrým lezeckým životem první britské horské vůdkyně Gwen Moffat.
S mladičkou spisovatelkou Claire se během sledování Gwenina životního příběhu podíváte na skalní stěny, do ledových jezer a řek a na vrcholky hor ve Velké Británii. Sama spisovatelka si chtěla na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to bylo před několika desítkami let dezertovat z armády a celý svůj život věnovat horám.

Ocenění: Nejlepší film a Cena diváka Edinburgh Mountain Film Festival, Cena diváka Kendal Mountain Film Festival, Speciální ocenění poroty Banff Mountain Film Festival.


Pura vida

Nadšený cestovatel a cyklista Hervé si vymyslel bláznivý plán. Své kolo použít, jako pohon lodě a splout během několika měsíců řeku Amazonku. Po 40.000 km po silnicích a cestách přidělal v Ekvádoru kolo na loď, pojmenoval ji “Pura vida” a začal svoji životní cestu.
Za celkových 20 měsíců urazil přes 7 500 km a vystřídal 26 řek. Po cestě byl ohrožován divokou vodou, vrtkavým počasím, krokodýly, drogovými dealery či piráty. Navštívil šamany, domorodé kmeny a sblížil se s jihoamerickou přírodou takřka do morku kostí. Je více než zřejmě, že taková cesta člověka ovlivní na celý život.


Návrat do Zanskaru

Zanskar je malá odlehlá osada uprostřed hor v indickém Himálaji. Až donedávna bylo jediné spojení s civilizací možné pouze po nebezpečné cestě podél řeky. Nyní je téměř před dokončením výstavba silnice, která může navždy změnit toto duchovní a poklidné místo.
Před 30 lety navštívili Zanskar dva Američané, kterých se na cestě ujala místní rodina, u které pak našli azyl. Nyní se rozhodli, ještě před úplným dokončením silnice, místo znovu navštívit a rodinu vyhledat. Jak se Zanskar a jeho obyvatelé za tu dobu změnili a jak je přijímána výstavba silnice a s ní i příchod civilizace? Srdceryvné setkání starých přátel, zamyšlení nad způsobem života a odlehlá příroda v srdci Himálaje vás jistě chytnou za srdce.


Divočinou Aljašky

Šest kamarádů z Čech, Moravy a Slovenska, někteří zkušení vodáci, jiné méně zkušení se vydali za polární kruh na překrásnou Aljašku splouvat řeku Alatnu. Říkají si Fjolls. Vybaveni loděmi, jídlem v medvědu-vzdorných kontejnerech a pepřovým sprejem měli v plánu překročit kontinentální rozvodí a plout 300 km na jih s cílem na polárním kruhu. Cestou chtěli podniknout pěší túru k Arrigetch Peaks, postavit plachetnici nebo třeba péct chleba.

Jak tato expedice do naprosté divočiny bez mobilního signálu a bez možnosti doplňovat zásoby dopadla? Podařilo se Fjollům dosáhnout všech cílů a zároveň si odvézt nezapomenutelné zážitky? Uvidíte sami ve filmu plném nádherné přírody, lidské zručnosti i odvahy pouštět se do neznámých vod.


Ultra Trail Gobi Race

Poušť Gobi se rozkládá na severu číny a jihu Mongolska. Je jedna z nejstarších a největších pouští světa. A právě zde se každoročně koná extrémní závod ULTRA-TRAIL GOBI RACE na 400 km. Závod je bez podpory, vše tedy závisí na samotných závodnících.
Ve filmu se novinář Bryon Powell pokouší najít důvody, které nutí účastníky tento závod běžet. Trasa závodu z části kopíruje trasu hedvábné stezky, v minulosti využívané k obchodním účelům. Je to pouhé bláznovství zúčastnit se 400km ultra trailu v jedné z nejnehostinějších pouští světa? Má tento dlouhý závod pro člověka i nějaký přínos?


Na jeden nádech

Krátký film, oceněný řadou prestižních cen, který vás prostřednictvím unikátních podvodních záběrů zavede do jiného světa. Autorem je podvodní filmař Ken O’Sullivan, který se během celého roku potápí v oblastech severního Atlantiku.
Možná za to muže rutinní práce anebo samota, ale po deseti letech začal Ken v moři objevovat zrcadlo, které mu pomohlo najít sama sebe a nahlédnout do nitra vlastní duše. Výsledkem je tento krátký, vizuálně nádherný film.


Velká skalní pařba

"24 hours of Horseshoe Hell" je vytrvalostní lezecký závod v americkém Arkansasu, kterého se účastní jak elitní, tak obyčejní lezci. Je to lezecká obdoba ultramaratonu ve, kde laktát i chlazené pivo tečou proudem.
Film věrně zobrazuje tamní atmosféru a sleduje soupeření mezi týmem Nica Berryho a Masona Earla oproti Alexu Honnoldovi


Cesta do Kazbegi

Gruzínské odlehlé hory, čtyři kamarádi, nejnutnější zásoby a dva stany. To jsou hlavní hrdinové filmu, který sleduje jejich cestu po hřebeni Kavkazu až do města Kazbegi.
Tuto trasu si obvykle pro své túry vybírají trekaři, tady si ji můžete prohlédnout z pohledu horských kol. Je tato trasa na kole sjízdná? Jaké byly po cestě největší překážky? Co našim hrdinům napáchalo počasí? Jak se vypořádali s neobvykle dlouhou zimou, která v horách ještě panovala? Film je o splněných plánech, o lidech, o štěstí, o smůle i překrásné krajině gruzínských hor. Inspirace na realizaci bláznivých nápadů filmu rozhodně nelze upřít.
.
Viac o filmoch si môžete prečítať TU:
http://www.hedvabnastezka.cz/expedicni-kamera/filmy/


Expedičný tím Mons Regius sa na Vás už teší! :)
11.3.2017, 17.00, Pohostinstvo pod Úbočou


Fotogaléria k akcii

Pre Šumiac slepil David Sládek