Správa

šUMENIE 2015

Vloženo: 30.12.2015 20:40

Vďaka podpore Ministerstva kultúry Slovenskej Republiky, Poľskému Inštitútu a mnohým ďalším partnerom sme mohli festival šUMENIE na Šumiaci povýšiť na novú kvalitatívnu úroveň. Projekt dosiahol nevídané ohlasy a výnimočnú atmosféru.

Niekoľko dní pred vypuknutím oficiálneho programu sa šUMENIE odohrávalo v miestnej prírodnej lokalite „pri Mitrovej stodole“. Študenti a absolventi Akadémie umení v Banskej Bystrici sa stretli v šumiackej divočine a vytvárali svoje site specific art. Konceptuálne diela vytvorené v živelnej prírode potom vystavovali v miestnej škole.
V miestnej základnej škole prebiehalo ešte niekoľko ďalších výstav. Bola to výstava pod názvom PREMENY SLOVENSKA z autorskej dielne Jána Viazaničku a Borisa Németha.
Vystavovali sa tiež práce zhotovené na piatkovom workshope fotografickej techniky kyanotypie, ktorú viedol Peter Hollý a Juraj Tomík.

Na šUMENÍ sa odohrávala ešte jedna zaujímavá tvorivá dielňa pre verejnosť – hlasový workshop poľskej speváčky a experimentátorky Anny Nacher z projektu Karpaty Magiczne. Účastníci mali možnosť objavovať ukryté taje svojho hlasu.

Návštevníci šUMENIA si mohli zatancovať starodávny chorovodný tanec Kačierinu v novom šate. Kačierina bola kedysi tradičným tancom pri vítaní jari – symbolu nového života. Tento typický ženský tanec si tancovali naše staré mamy ešte v 20. storočí – len tak z voľnej chvíle. V rámci šUMENIA sme už po tretí krát organizovali spoločné tancovanie Kačieriny na zachovanie tejto pamiatky. Ľudia si na Kačierinu už tak navykli, že niektorí prichádzajú na festival cielene práve kvôli nej. Prichádzajú z ďalekých miest, obliekajú sa do rôznych krojov a tanečným krokom z jedného konca na druhý...tak, ako kedysi všetky Šumiačanky.
Kačierinu sme na miestnom námestí obohatili školou ženského ľudového tanca zo Zemplína – Karičkou. Karičku vyučovali vynikajúce tanečníčky z košického folklórneho súboru Hornád, ktoré sú v zemplínskom regióne ako doma. Počas Karičky sa dedina hemžila tancujúcimi ženami. Muži ich obdivovali, zabávali sa, fotografovali a zaznamenávali tento jedinečný kultúrny moment.

Všedný deň na Šumiaci sa počas šUMENIA zmenil na jednu veľkú oslavu. Navštívili nás remeselníci a ľudoví výrobcovia z celého Slovenska. Priniesli svoje hudobné nástroje, drevené, kožené či kovové a iné predmety. Potešili nás aj miestni ľudoví umelci, ktorí prezentovali svoju hodnotnú tvorbu.
Varili sa tradičné šumiacke jedlá, vozilo sa na konskom záprahu, návštevníci si skúšali rôzne ľudové techniky.

Počas celého festivalu prebiehal 24 hodinový FOTOMARATÓN, do ktorého sa mohli prihlásiť deti aj dospelí. Súťažiaci dostali témy, na ktoré vytvárali svoju súťažnú sériu. Jednotlivé témy sa zostavili podľa názvov literárnych diel miestnej rodáčky Kláry Jarunkovej. V rámci podujatia sme si chceli uctiť pamiatku literárnej persony, úzko spätej so šumiackou dedinou.

Víťazi Fotomaratónu sa vyhlasovali počas sobotného večerného programu. Medzinárodná porota v zložení Ján Viazanička, David Sladek, Richard Boháč a česká fotografická legenda Markéta Luskáčová, odmenili tie najzaujímavejšie a najkreatívnejšie fotosérie. Fotografka Markéta Luskáčová venovala aj svoju vlastnú cenu – Cenu Markéty Luskáčovej.

Ako tradične, časť festivalu sme venovali koncertom. V piatok si diváci mohli užiť veľmi pestrú a multikultúrnu zmes hudby a tanca.
Amfiteáter rozozvučala mladá hudobníčka a pesničkárka Katka Malíková z neďalekej Polomky. Katka a jej kapela Katka & Kamaráti sa po úspešnom koncerte v roku 2014 na šUMENIE opäť vrátila. Sme veľmi radi, že pre Katku a jej kamarátov je atmosféra šUMENIA veľmi príťažlivá. Druhým blokom bol experimentálny audiovizuálny projekt Hôľne Improvizácie. O Hôľnych Improvizáciach môžeme povedať, že to bol jedinečný premiérový projekt, ktorý sa vo svojej podobe vyskytol len na šUMENÍ 2015. V projekte sa spojili tri krajiny. Slovenskú časť reprezentovalo voľné zoskupenie TlupaExperimenta (skladateľ Matej Haász, speváčky Margetky zo Šumiaca a Štefan Štec z Košíc a Petra Albertyová, ktorá obsluhovala vizuálnu stránku projektu). Poľskú časť tvorilo známe experimentálne duo Karpaty Magiczne a jedinečnosť tohto projektu obohatil britský multiinštrumentalista Andrew Cronshaw. Hôľne Improvizácie boli inšpirované živou prírodou, ľudovými nápevmi zo Šumiaca a Zakarpatskej Ukrajiny, indickými mantrami, stredoázijským či škandivánskym inštrumentárom...
Piatkový večer do tretice uzavrela banskobystrická formácia BAKURUBA venujúca sa tradičnej západoafrickej hudbe. Bubny, divoké rytmy, energické tance a voľná zábava po holým nebom až do východu slnka.

Sobota na miestnom amfiteátri začala hovoreným slovom. Účastníci mali najprv možnosť vidieť a počuť rozhovor s dvomi zahraničnými umelcami – Marekom Styczynskim z Poľska a Andrewom Cronshawom z Anglicka. Obaja hudobníci už dlhé roky používajú slovenskú fujaru vo svojej tvorbe. Diskusiu viedol moderátor Potkan z relácie Hudba Sveta na Rádiu_FM.
Večer pokračoval v znamení slovenského folklóru. Do programu sme prizvali ľudovú hudbu Michala Pagáča, speváčky sestry Matákové z Čadce, tanečníkov Petra Hrabovského a Martinu Takácsovú a speváčky Margetky zo Šumiaca.
Finálnym číslom večera bol koncert fenomenálnej poľskej worldmusic skupiny – Kapela ze Wsi Warzsawa. Keďže kapela nikdy predtým na Slovensku nevystúpila, koncert na šUMENÍ bol pre Slovensko premiérový.
Kapela ze Wsi Warszawa bola jedným z top festivalových zážitkov. Na koncert pricestovali ľudia z celého Slovenska, dokonca i zo zahraničia. Členovia poľskej kapely sa na druhý deň vyjadrili, že koncert na Šumiaci bol jedným z najlepších v ich takmer 20-ročnej histórii. Veľmi ich zaujal koncept festivalu a celkové prostredie, v ktorom sa odohráva.
Po skončení koncertu pokračovala ľudová zábava pri muzike Michala Pagáča v kultúrnom dome.

Celková atmosféra festivalu bola zo všetkých ročníkov dosiaľ najexpresívnejšia. šUMENIE malo medzinárodný charakter. Návštevníkov prišlo okolo 500.
V organizačnom výborne občianskeho združenia Mons Regius stáli dve skalné rodiny a ich priatelia – pomocníci.
Festival šUMENIE na Šumiaci výrazne obohatil nielen miestny kultúrno-spoločenský život, ale tiež spoločenské dianie v regióne. Projekt má naďalej charakter malej multižánrovej akcie, no vyhľadáva ho čoraz viac ľudí. Medzi návštevníkmi šUMENIA možno nájsť všetky vekové generácie – od drobných detí po miestne babičky. Ľudí rôznych štýlov z rôznych odvetví, ktorí sa medzi sebou vedia veľmi dobre baviť.

Projekt šUMENIE na jednej strane prispieva do kultúrneho ovzdušia a prináša mená, za ktorými by našinec musel vycestovať možno stovky kilometrov ďaleko. Na druhej strane prispieva k rozvoju obce a regiónu, podporuje cestovaný ruch a zlepšuje kultúrne povedomie o obci a jej ľuďoch.
Šumiac sa podľa britského hosťa Andrewa Cronshowa stal „Hlavnou dedinou kultúry“.


Fotogaléria k správe

Pre Šumiac slepil David Sládek